Följ oss

Nyheter

Stora likvida ETFer med höga spreadar

Publicerad

den

Stora likvida ETFer med höga spreadar

Det är tyvärr sant, det är inte alla ETFer som har låga spreadar. Men för stora, välhandlade ETF-företag, förväntar sig de flesta investerare att de är relativt begränsade – en förväntan som vanligtvis uppnås. Vanligtvis. Stora likvida ETFer med höga spreadar förekommer även där.

För det finns några undantag från denna regel. En handfull stora, välhandlade ETF-företag, som i mer än 100 miljoner dollar i förvaltade tillgångar, handlar mer än 10 miljoner dollar i den dagliga genomsnittliga volymen, med överraskande höga spreadar. Att förstå varför är en övning i due diligence, och en påminnelse om att en metrisk låter för bra för att vara sant, det kan bara vara.

Förstå ETF Spreadar

En ETF: s handelsspread representerar skillnaden mellan det pris som någon är villig att köpa aktier i fonden (”bid”) och det där någon är villig att sälja dem (”ask”)
För stora, likvida ETF: er är skillnaden mellan bid och ask vanligtvis ganska liten, eftersom konkurrensen om handel på börsen är så hög. Alla vill handla med dessa ETFer, så det är enkelt för auktoriserade deltagare (AP) och enskilda investerare att säkra ett bra pris.

Till exempel har SPDR S & P 500 ETF Trust (SPY) en spread på bara 0,01%.

Generellt sett tenderar spreadarna för mer smidigt handlade ETF att vara högre. Det beror på att färre affärer som händer på en dag, desto mindre priskonkurrens uppstår och det mindre trycket finns att hålla buden nära att fråga. (Det är inte att säga att det är omöjligt att säkra ett bra pris på en tunt handlad fond – bara att det krävs mer arbete.)

Höga spreadar

Spreadar kan öka, även i välhandlade onder, av olika skäl. Om de underliggande värdepappren inte handlas bra eller inte alls, kan det vara svårare för ETF-handlare att ge konkurrenskraftiga priser på sina aktier. Small Caps handlar mindre ofta än large caps, och internationella aktier handlas över färre marknadstimmar än inhemska aktier och så vidare.

Spreadar kan emellertid också höjas om något fundamentalt bryts ner inom en ETF: s skapnings- / inlösenprocess. Om en ETF har svårt att locka till sig tillräckligt stora AP-enheter för att hålla skapandet / inlösena ihop smidigt, eller om ETF slutar helt och fullt utfärda nya aktier, sprider sig ofta spridningar på sekundärmarknaden – även om ETF handlar med daglig daglig volym.

ETFer med högsta spreadar

Vi rankade alla aktie-ETF med minst 100 miljoner dollar i förvaltade tillgångar och minst 10 miljoner dollar i genomsnittlig daglig volym i ordning med högsta till lägsta spreaden.

Största delen av dessa ETF: er hade spreadae i de enskilda procentenheterna. Emellertid hade 10 ETF: s spreadar högre än 0,10%:

ETFer med högsta spreadar

TickerETFAUM ($M)Genomsnittlig volym ($M)Spread
EELVInvesco S&P Emerging Markets Low Volatility ETF25211.190.36%
MJETFMG Alternative Harvest ETF80042.440.24%
PXFInvesco FTSE RAFI Developed Markets ex-U.S. ETF1,310.550.19%
EZAiShares MSCI South Africa ETF36835.040.16%
CQQQInvesco China Technology ETF41010.750.15%
THDiShares MSCI Thailand ETF44522.820.15%
EFGiShares MSCI EAFE Growth ETF3,5217.060.12%
IXNiShares Global Tech ETF2,5418.760.12%
BBCAJPMorgan BetaBuilders Canada ETF1,610.160.11%
ARKKARK Innovation ETF1,2115.590.11%
PSCHInvesco S&P SmallCap Health Care ETF1,1524.370.11%

Källa: FactSet

De tre stora likvida ETF: erna med högsta spread var Invesco S & P Emerging Markets Low Volatility ETF (EELV), ETFMG Alternative Harvest ETF (MJ) och Invesco FTSE RAFI Developed Markets ex-U.S. ETF (PXF).

Två av dessa tre fonder har höga spreadar av liknande skäl, medan MJ har en annan orsak.

Verklig konsekvens av förvaringsrisk

Låt oss börja med de mest ovanliga av de tre: MJ, marijuana ETF. Som vi har behandlat i stor utsträckning har MJ tagit hand om osäkerheten kring sin depåbank nästan sedan starten i december, med dess tidigare förvaringsbank, US Bank, som i flera månader hotade med att säga upp samarbetet.

Förra året bytte MJs emittent, ETF Managers Group, plötsligt till en ny depåbank. Detta ledde till ETF-handeln vid tillfälligt höga premier till substansvärdet, premier som sedan dess har sjunkit avsevärt.

Strax efter bytet berättade ETMFGs Jason Wilson för Bloomberg News att premierna var resultatet av hög efterfrågan från investerare i USA ” bara marijuana ETF, och att fonden nu hade fyra AP-tal till hands för att hantera skapelser och inlösen. Det säger han, var mer än MJ hade före övergången till den nya förvaringsbanken och överföringsbyrån.

AP Arbitrage

Emellertid är fyra AP: er inte ett särskilt högt tal för en så stor, höghandlat fond; och om MJ tidigare hade färre AP-bolag, kan det ha bidragit till att öka fondens spridning.

Det beror på att AP: erna skapar och löser in ETF-aktier rent för att få vinst från transaktionsarbitrage. endast priskonkurrens mellan APs håller små spridningar. Ju fler AP-er som ETF har desto mer priskonkurrens kommer det att finnas bland dem för att skapa / lösa in nya aktier. Och spreadarna tenderar att vara lägre.

Att förvärra problemet är att MJ spårar ett index som i stor utsträckning består av small caps / micr caos och internationella aktier. Båda kategorierna har lägre likviditet än USA-Large Cap, trots att investerarnas intresse för marijuana är helt högt.

Lägre likviditet resulterar i ökade handelskostnader för de underliggande aktierna, vilket innebär att det är dyrare för AP: er att skapa och lösa in ETF-aktier – och dessa kostnader överförs genom hela skapnings- / inlösenprocessen.

Bedrägligt hög volym i EELV

Att vända tillbaka till EELV och PXF är oklart om dessa två ETF har få eller för många AP: er; de flesta ETF-emittenter och börserna avslöjar inte den informationen offentligt. För vad det är värt, men de två ETF: erna kommer sannolikt på vår lista inte på grund av skapande / inlösen snafus, men för att deras rapporterade volym är något vilseledande.

Låt oss börja med Invesco S & P Emerging Markets Low Volatility ETF (EELV), som rapporterar en genomsnittlig daglig volym på 11 miljoner dollar, men den siffran är just det: ett genomsnitt. Den faktiska dagliga volymen talar för en annan historia:

De tre stora likvida ETF: erna med högsta spridning var Invesco S & P Emerging Markets Low Volatility ETF (EELV), ETFMG Alternative Harvest ETF (MJ) och Invesco FTSE RAFI Developed Markets ex-U.S. ETF (PXF).

Källa: FactSet

De flesta dagar i 2018 har EELV antingen inte handlats alls eller i minimala belopp (mindre än 10 miljoner dollar). Det fanns emellertid två på varandra följande dagar i april med massiva inflöden som innebar ungefär 420 miljoner dollar i nya investerings tillgångar. Sedan i september var det flera dagar med massiva utflöden, totalt nästan lika mycket, 408 miljoner dollar.

Skenet kan bedra

De avsluten snedvrider EELVs genomsnittliga dagliga volym, som beräknas på rullande 45-dagars basis, vilket gör att det verkar som om EELV handlas oftare än vad det egentligen är. Notera att EELVs medianvolym (även beräknad på 45 dagar) är bara 1 miljon dollar.

En ETF med låg volym med stor spread är inte ovanligt – det är faktiskt par för kursen. EELV ser bara ut som en stor volymspread, om inte du gräver i de dagliga flödena.

Dessutom är EELV en tillväxtmarknadsfond. Trots att det finns stora företag, handlas många av dessa aktier på utomeuropeiska marknader som inte är öppna under den vanliga amerikanska marknadsdagen. Som vi nämnde tidigare kan den tidsmässiga matchningen leda till prissättning, vilket i sin tur kan öka spridningen.

Spreadar för en buy-och-hold-fond

En liknande historia är sann för Invesco FTSE RAFI Developed Markets ex-U.S. ETF (PXF), som handlar om så sällan som EELV, men med affärer av större storlek.

På de flesta dagar i 2018 handlade PXF alls inte alls; Pengar utbyttade bara händer 14 handelsdagar fram till 25 oktober. Men när investerare handlade med PXF gjorde de det i större bitar: Den genomsnittliga tillströmningen för de 14 dagar då PXF handlades var 16 miljoner dollar:

Källa: FactSet

Stora affärer som inträffar sällan kan ge en illusion av hög handelsvolym, när faktiskt den faktiska aktiviteten som händer dagligen i fonden är ganska blygsam. Och som vi sagt tidigare är en lågvolymfond med höga spreadar egentligen inte något speciellt.

Det är inte att säga att investerare kommer att få svårt att komma in och ut ur PXF; ETF: s underliggande aktier är faktiskt mycket likvida och välhandlade, inklusive namn som BP, Total och HSBC. Men själva fonden handlar inte mycket ofta, varför dess spreadar är ganska höga. PXFs 224 miljoner dollar i nettoinflöden från år till år innebär att investerare köper och äger.

Handla ETFer med höga spreadar med omsorg

Så vad är historiens moral här? Till att börja med, om en fond med stor volym ser ut som om den borde ha en smal spridning men inte så indikerar det vanligtvis mer på volymdata än vad en första blick skulle kunna föreslå. Ibland är en hög volym ETF faktiskt … inte. Det är sporadiskt.

Ibland uppvisar emellertid höga spreadar en hicka i skapnings- / inlösenprocessen som potentiellt kan bita investerare.

Det är inte alltid lätt att berätta vilket scenario som står till spel. När du är i tvivel, arbeta med en kapitalmarknad skrivbord för att källa en handel du behöver i den storlek du behöver den. Och kom ihåg att byta fonder med höga spreadar – vare sig de är stora eller små, stora volymer eller inte-med omsorg.

Fortsätt läsa
Annons
Klicka för att kommentera

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Nyheter

0GZB ETC spårar kopparpriset och hedgas i euro

Publicerad

den

BNPP RICI Enhanced Kupfer (ER) EUR Hedge ETC (0GZB ETC) med ISIN DE000PZ9REC4, försöker följa RICI Enhanced Copper (EUR Hedged) index. RICI Enhanced Copper (EUR Hedged)-index spårar priset på terminskontrakt på koppar. Valutasäkrad till euro (EUR).

BNPP RICI Enhanced Kupfer (ER) EUR Hedge ETC (0GZB ETC) med ISIN DE000PZ9REC4, försöker följa RICI Enhanced Copper (EUR Hedged) index. RICI Enhanced Copper (EUR Hedged)-index spårar priset på terminskontraktkoppar. Valutasäkrad till euro (EUR).

Denna ETCs TER (total cost ratio) uppgår till 1,20 % p.a. BNPP RICI Enhanced Kupfer (ER) EUR Hedge ETC är den enda ETC som följer RICI Enhanced Copper (EUR Hedged)-index. Denna ETC replikerar det underliggande indexets prestanda syntetiskt med en swap.

BNPP RICI Enhanced Kupfer (ER) EUR Hedge ETC är en mycket liten ETC med 1 miljon euro tillgångar under förvaltning. Denna ETC lanserades den 7 augusti 2019 och har sin hemvist i Nederländerna.

Information

ISINDE000PZ9REC4
Securities identification number (German WKN)PZ9REC
Bloomberg0GZB GY
Reuters0GZB.DE
TypeETC
CurrencyEUR
Currency hedgedYes, EUR Hedge
Roll optimizedYes
LeveragedNo
Physical deliveryNo
Total Return Yes
ExchangeFrankfurt Stock Exchange (Regulated Market – Xetra®), Stuttgart Stock Exchange
Trading periods08:15 am – 20:00 pm
Maturityopen end

Handla 0GZB ETC

BNPP RICI Enhanced Kupfer (ER) EUR Hedge ETC (0GZB ETC) är en europeisk börshandlad produkt. Denna ETC handlas på flera olika börser, till exempel Deutsche Boerse Xetra

Det betyder att det går att handla andelar i denna ETC genom de flesta svenska banker och Internetmäklare, till exempel DEGIRONordnet, Aktieinvest och Avanza.

Börsnoteringar

BörsValutaKortnamn
XETRAEUR0GZB

Fortsätt läsa

Nyheter

WisdomTree lanserar Global Sustainable Equity ETF tillsammans med irländska Life Investment Managers

Publicerad

den

WisdomTree, en global finansiell innovatör, har idag lanserat sin första hållbara kärnaktielösning, WisdomTree Global Sustainable Equity UCITS ETF (WSDG), i samarbete med Irish Life Investment Managers (ILIM). WisdomTree Global Sustainable Equity UCITS ETF har noterats idag på Börse Xetra och kommer att noteras på Londonbörsen den 12 juni 2024.

WisdomTree, en global finansiell innovatör, har idag lanserat sin första hållbara kärnaktielösning, WisdomTree Global Sustainable Equity UCITS ETF (WSDG), i samarbete med Irish Life Investment Managers (ILIM). WisdomTree Global Sustainable Equity UCITS ETF har noterats idag på Börse Xetra och kommer att noteras på Londonbörsen den 12 juni 2024.

WSDG strävar efter att spåra pris- och avkastningsutvecklingen, före avgifter och utgifter, för Solactive WisdomTree Global Sustainable Equity UCITS Index (”Indexet”) och klassificeras som en artikel 9-fond enligt SFDR och har en total kostnadskvot (TER) på 0,29 %.

Strategin, utvecklad med ILIM, är utformad för att spåra prestanda för börsnoterade företag från utvecklade marknader som positivt bidrar till sociala och/eller miljömässiga mål enligt definierade hållbarhetskriterier samtidigt som de strävar efter robust ekonomisk avkastning. ILIM har lång erfarenhet av ansvarsfulla investeringar och har utvecklat en egen forskningsplattform och ramverk för hållbarhetsintegrering för att arbeta med kunder för att stödja deras hållbarhetsmål. ILIM förvaltar för närvarande över 53 miljarder euro i strategier som främjar miljömässiga eller sociala egenskaper.

Den unika strategin använder FN:s ramverk för hållbar utveckling (SDG) för att investera i företag med produkter och tjänster som syftar till att hjälpa till att tackla klimatförändringar och sociala ojämlikheter, främja en cirkulär ekonomi och/eller hjälpa till att skydda vårt naturkapital. Dessutom undviker strategin negativa externa effekter genom starka ”Do No Significant Harm” (DNSH) och ”Good Governance”-skärmar och utesluter investeringar i kontroversiell affärsverksamhet. Strategin syftar till att begränsa avvikelser från ett globalt riktmärke för utvecklade marknader, vilket ger ett hållbart alternativ för allokering av kärnaktier.

SDG-ramverket som antagits av WisdomTree Global Sustainable Equity UCITS ETF klassificerar 11 av FN:s 17 SDGs i fyra pelare:

  • Klimatåtgärder: prisvärd och ren energi, klimatåtgärder
  • Cirkulär ekonomi: ansvarsfull konsumtion och produktion
  • Friska ekosystem: rent vatten och sanitet, liv under vattnet, liv på land
  • Social rättvisa: noll hunger, god hälsa och välbefinnande, utbildning av hög kvalitet, minskad ojämlikhet och hållbara städer och samhällen

Alexis Marinof, Europachef på WisdomTree, sa: ”Tills nu har våra hållbara investeringslösningar utnyttjat vår expertis och expertpartnerskap inom råvaror och tematiska aktier, vilket ger tillgång till metaller och företag kopplade till energiomställningen. Idag, i samarbete med Irish Life Investment Managers, har vi lanserat vår första hållbara aktie-ETF. Den nya artikel 9 ETF ger ett differentierat tillvägagångssätt för globala utvecklade marknadsaktier genom att integrera 11 av de 17 SDGs i investeringsprocessen.”

Världens ledare antog enhälligt 2030-agendan för hållbar utveckling 2015, med ambitiöst mål att påskynda ekonomiskt välstånd och socialt välbefinnande samtidigt som miljön skyddas. I mitten av genomförandet av 2030-agendan, håller världen inte på att uppfylla dessa 17 hållbara utvecklingsmål till 2030. Även om vissa områden har sett framsteg, finns det fortfarande en oroande andel av målen som antingen går för långsamt eller går tillbaka.

Nicholas MacShane, Head of European Partnerships på ILIM, tillade: ”Med hjälp av vår expertis inom indexering, kvantitativ forskning och ansvarsfulla investeringar bygger detta samarbete med WisdomTree på vårt rykte om att skapa skräddarsydda lösningar som hjälper kunder att nå sina hållbarhetsmål. Vi är mycket stolta över att ha utvecklat denna innovativa strategi med WisdomTree-teamet.”

WisdomTree Global Sustainable Equity UCITS ETF (WSDG) är WisdomTrees tredje artikel 9 ETF, efter lanseringen av WisdomTree Renewable Energy UCITS ETF (WRNW) och WisdomTree Recycling Decarbonisation UCITS ETF (WRCY).

Produktinformation

ETF NamnTERBörsValutaKortnamnISIN
WisdomTree Global Sustainable Equity UCITS ETF0.29%LSEUSDWSDGIE000XNILW20
LSEGBxWSEQIE000XNILW20
XetraEURWSDGIE000XNILW20

Fortsätt läsa

Nyheter

PABX ETF ger exponering mot företag som arbetar mot nettonollutsläpp

Publicerad

den

Amundi MSCI World Climate Net Zero Ambition PAB UCITS ETF Acc (PABX ETF) med ISIN IE000CL68Z69, försöker spåra MSCI World Climate Paris Aligned Filtered-index. MSCI World Climate Paris Aligned Filtered-index spårar aktier från utvecklade marknader över hela världen. Indexet syftar till att ge större vikt till företag som gynnas av omställningen till en ekonomi med lägre koldioxidutsläpp. Dessutom beaktas EU:s direktiv om klimatskydd. Det överordnade indexet är MSCI World.

Amundi MSCI World Climate Net Zero Ambition PAB UCITS ETF Acc (PABX ETF) med ISIN IE000CL68Z69, försöker spåra MSCI World Climate Paris Aligned Filtered-index. MSCI World Climate Paris Aligned Filtered-index spårar aktier från utvecklade marknader över hela världen. Indexet syftar till att ge större vikt till företag som gynnas av omställningen till en ekonomi med lägre koldioxidutsläpp. Dessutom beaktas EU:s direktiv om klimatskydd. Det överordnade indexet är MSCI World.

Denna ETFs TER (total cost ratio) uppgår till 0,20 % p.a. Amundi MSCI World Climate Net Zero Ambition PAB UCITS ETF Acc är den enda börshandlade fond som följer MSCI World Climate Paris Aligned Filtered index. ETFen replikerar det underliggande indexets prestanda genom full replikering (köper alla indexbeståndsdelar). Utdelningarna i denna ETF ackumuleras och återinvesteras.

Denna ETF lanserades den 4 december 2023 och har sin hemvist i Irland.

Investeringsmål

Amundi MSCI World Climate Net Zero Ambition PAB UCITS ETF Acc försöker replikera, så nära som möjligt prestanda för MSCI World Climate Paris Aligned Filtered Index, om trenden är stigande eller fallande samtidigt som volatiliteten i skillnaden mellan avkastningen minimeras av delfonden och avkastningen av indexet (”spårningsfelet”). Delfondens mål är att uppnå en tracking error-nivå för delfonden och dess index som normalt inte överstiger 1 %.

Handla PABX ETF

Amundi MSCI World Climate Net Zero Ambition PAB UCITS ETF Acc (PABX ETF)

Börsnoteringar

BörsValutaKortnamn
XETRAUSDPABX
Euronext ParisEURPABW
XETRAEURPABW
XETRAGBPPABY

Största innehav

NamnValutaKortnamnSektor
APPLE INCUSD5.50 %Information Technology
MICROSOFT CORPUSD4.89 %Information Technology
AMAZON.COM INCUSD2.33 %Consumer Discretionary
NVIDIA CORPUSD2.23 %Information Technology
ALPHABET INC CL CUSD1.66 %Communication Services
TESLA INCUSD1.40 %Consumer Discretionary
META PLATFORMS INC-CLASS AUSD1.24 %Communication Services
SCHNEIDER ELECT SEEUR1.09 %Industrials
ELI LILLY & COUSD1.03 %Health Care
BROADCOM INCUSD1.02 %Information Technology

Innehav kan komma att förändras

Fortsätt läsa

Populära