Följ oss

Nyheter

EQAC ETF följer Nasdaq-100 och handlas i Europa

Publicerad

den

Invesco EQQQ NASDAQ-100 UCITS ETF Acc (EQAC ETF) syftar till att ge investerare investeringsresultat som före kostnader motsvarar pris- och avkastningsprestanda

Invesco EQQQ NASDAQ-100 UCITS ETF Acc (EQAC ETF) syftar till att ge investerare investeringsresultat som före kostnader motsvarar pris- och avkastningsprestanda för NASDAQ-100 Notional Total Total Return Index (ett modifierat index för marknadsvärdet) i US-dollar termer genom att så långt det är praktiskt möjligt hålla alla indexets beståndsdelar i sin respektive viktning. Portföljen följer indexets kvartalsvisa återbalans och årliga översikt.

NASDAQ-100-indexet innehåller 100 av de största amerikanska och internationella icke-finansiella värdepapper noterade på NASDAQ Stock Market® (NASDAQ ®) baserat på börsvärde. Indexet återspeglar företag inom stora branschgrupper, inklusive hårdvara och mjukvara, telekommunikation, detaljhandel / grossisthandel och bioteknik. Den innehåller inte värdepapper från finansiella företag inklusive investeringsföretag. Den 5 april 2011 tillkännagav NASDAQ OMX att NASDAQ-100-indexet skulle genomgå en särskild ombalansering för att få indexvärdepappersvikterna närmare i linje med deras faktiska marknadsvärden.

EQAC är en ackumulerande ETF, och har en förvaltningskostnad på 0,3 procent. Den utdelande versionen av denna ETF heter Invesco EQQQ NASDAQ-100 UCITS ETF Dist (EQQQ ETF). Detta är en europeisk motsvarighet till den ETF heter QQQ. Observera att en svensk investerare tar en valutarisk i denna ETF då den handlas i Euro och de underliggande tillgångarna är kvoterade i USD.

Fondöversikt

Fondens investeringsmål är att förse investerare med investeringsresultat som, före kostnader, i allmänhet motsvarar indexets pris och avkastning.

Handla EQAC ETF

Invesco EQQQ NASDAQ-100 UCITS ETF Acc (EQAC ETF) handlas på Borsa Italiana och SIX Swiss Exchange. Av den anledningen förekommer olika kortnamn på samma börshandlade fond.

Det betyder att det går att handla andelar i denna ETF genomtill exempel DEGIRO.

Börser

BörsTrade CurrencyTicker
Borsa ItalianaEUREQAC
SIX Swiss ExchangeUSDEQAC

Största innehav

NamnVikt
APPLE INC USD0.0000111.07%
MICROSOFT CORP USD0.000006259.65%
AMAZON.COM INC USD0.018.47%
ALPHABET INC-CL C USD0.0014.00%
FACEBOOK INC-CLASS A USD0.0000063.97%
TESLA INC USD0.0013.61%
ALPHABET INC-CL A USD0.0013.60%
NVIDIA CORP USD0.0012.86%
PAYPAL HOLDINGS INC USD0.00012.32%
COMCAST CORP-CLASS A USD0.011.99%

Innehaven kan komma att förändras.

Fortsätt läsa
Klicka för att kommentera

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.