Följ oss

Nyheter

Blockchain-undertema gör ITEK ETF till en vinnare

Publicerad

den

HAN-GINS Tech Megatrend Equal Weight UCITS ETF (ITEK) Blockchain-undertema är fortfarande denna börshandlade fonds bäst presterande område. Under både i februari och mars 2021

HAN-GINS Tech Megatrend Equal Weight UCITS ETF (ITEK) Blockchain-undertema är fortfarande denna börshandlade fonds bäst presterande område. Under både i februari och mars 2021 kunde förvaltarna rapportera en värdeökning. Enbart under mars 2021 låg denna på 9,5 procent.

För 2021 har detta subtema redan stigit med 77,5% (till 31 mars) – följt av Future Cars 7,9% och Genomics 4,0%.

Handla ITEK ETF

HAN-GINS Tech Megatrend Equal Weight UCITS ETF (ITEK) handlas både på London Stock Exchange och på tyska Xetra/Deutsche Börse. Det betyder att det går att handla denna fond genom de flesta svenska nätmäklarna, till exempel DEGIRO, Nordnet och Avanza.

SubtemaBidrag till fondens avkastning (%)% Genomsnittlig vikt% Utveckling kategori
Genomics0.0812.480.64
Digital Entertainment-0.9712.64-7.67
Robotics & Automation0.2413.161.82
Blockchain1.2112.719.52
Future Cars-0.1412.47-1.12
Cloud Computing-0.0511.88-0.42
Social Media-1.3311.81-11.26
Cyber Security-0.7611.95-6.36

ITEK – Bästa innehav i mars 2021

AktieIndexkategori% Genomsnittlig viktTotal avkastning %Bidrag till avkastning %
VOYAGER DIGITAL LTDBlockchain0.9580.540.73
MARATHON DIGITAL HOLDINGS INBlockchain0.9368.430.64
GALAXY DIGITAL HOLDINGS LTDBlockchain0.9151.290.51
VOLKSWAGEN AG-PREFFuture Cars1.0033.560.28
10X GENOMICS INC-CLASS AGenomics0.5828.290.19
RIOT BLOCKCHAIN INCBlockchain3.3521.79-0.67
EVOLUTION GAMING GROUPDigital Entertainment1.0017.840.12
CISCO SYSTEMS INCCloud Computing0.8915.240.13
CUREVAC NVGenomics0.5914.630.11
ZHEJIANG CENTURY HUATONGDigital Entertainment0.1214.380.06
FACEBOOK INC-CLASS ASocial Media1.0314.330.15
BITFARMS LTD/CANADABlockchain0.7912.960.12
IBM CORPCloud Computing0.8612.050.09
VENUSTECH GROUP INC-ACyber Security0.1712.040.07
ARISTOCRAT LEISURE LTDDigital Entertainment0.9111.280.09

Fortsätt läsa
Klicka för att kommentera

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *